تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تاریخچه مدل SWAT

  مدلSWAT در حال حاضر در اروپا و امریکا به صورت گسترده­ای برای تخمین و ارزیابی اثرات تغییرات جهانی اقلیم روی منابع آب و کیفیت آنها استفاده می­شود.

  در اواخر دهه 1980، مؤسسه تحقیقات کشاورزی آمریکا (Agricultural Research Service)  نیاز به مدلی را برای شبیه­سازی جریان رودخانه در ابعاد بزرگ­تر از 1000کیلومترمربع تشخیص داد. مدل SWRRB تنها برای حوضه­هایی تا حدود 100 کیلومترمربع پاسخ­گو بود. این مدل تنها قادر به محاسبه پارامترهای زیرحوضه­هایی با تعداد 10 زیرحوضه بود، درنتیجه نیاز به مدلROTO  ایجاد شد. این مدل، خروجی­های چندین شبیه­سازی مدل SWRRB را گرفته و آنها را به­یکدیگر متصل می­نمود. با توجه به حجم زیاد داده­های ورودی و خروجی، دو مدل  SWRRB و ROTO با یکدیگر ترکیب شدند و مدل واحدی بنام SWAT جایگزین آنها شد.

  ویرایش­های مختلفی از این مدل ازجمله SWAT 94/2، SWAT 96/2، SWAT 98/1، SWAT99/2 و SWAT 2000 طی مرور زمان تهیه و ارائه شده است. SWAT 94/2 براساس چندین واحد پاسخ هیدرولوژیکی (HRU) ، توسعه داده شد. در مدل SWAT 96/2 پارامترهای آبیاری و کوددهی کشـاورزی به­عنوان اجزای مدیریتی به مدل اضافه شده است. این ویرایش اولین ویرایش بود که در آن پارامتر افزایش CO2 برای مدل­سازی رشد گیاهان باتوجه به تغییرات اقلیم، به مدل اضافه گردید. در این ویرایش همچنین معادله محاسبه تبخیر و تعرق با استفاده از روش پنمن-مانتیس، محاسبات جریان جانبی، معادلات محاسبه میزان نیتروژن و برآورد سموم به مدل اضافه گردید. در ویرایش SWAT 98/1 مدل برای استفاده در نیمکره جنوبی اصلاح شد. از دیگر اصلاحات این ویرایش، اصلاح معادلات روند ذوب برف و اصلاح محاسبات چرخه نیتروژن می­باشد. در SWAT 99/2 اصلاح روند چرخه نیتروژن، اصلاح روند محاسبات در تالاب­ها، اضافه نمودن پارامترهای زهکش شدن مواد مغذی به تالاب، مخزن و دریاچه صورت گرفت. همچنین فرمول­های اصلاحی و تطبیقی با مناطق شهری به مدل اضافه شد. در ویرایش SWAT 2000، اضافه نمودن فرمول­های انتقال باکتری­ها، اضافه نمودن معادلات گرین و آمپت به مدل بمنظور محاسبه نفوذ، اصلاح فایل­های تولید و بازسازی داده­های اقلیمی، امکان وارد نمودن پارامترهای اشعه تابشی، رطوبت نسبی، سرعت باد، تبخیر و تعرق، توسط کاربر و یا شبیه­سازی آنها توسط مدل صورت گرفت. علاوه بر تمامی تغییرات اعمال شده در این ویرایش مدل، بمنظور استفاده و ارتباط راحت­تر کاربران با مدل، یک صفحه ارتباطی با ویندوز از طریق نرم­افزار ArcView گسترش داده شد.

  این مدل قادر است که برای حوضه­ها در مقیاس بزرگ و با صرف هزینه کم و زمان کوتاه، پارامترهای گوناگونی را با جزئیات زیاد شبیه­سازی نماید. SWAT می­تواند اثرات بلندمدت پارامترها را در حوضه و تحت سناریوهای مختلف به­خوبی شبیه­سازی نماید. این مدل از نظر زمانی پیوسته و برای مدل­سازی­های بلندمدت می­باشد و برای شبیه­سازی رخدادهای سیلابی منفرد طراحی نشده است.

  مدل SWAT اساس فیزیکـی دارد و در حوضـه­های آبخیزی که فاقد آماربرداری منظمـی هستند قابل استفاده می­باشد. این مدل از داده­های ورودی قابل دستـرس به راحتـی استفاده مـی­کند. مدل SWAT محـاسبه­گـری کارآمـد است که شبیـه­سازی­هـای حوضـه­های خیلـی بزرگ با راه­کارهای مدیریتی مختلف با سرمایـه­گذاری خیلی کم در کوتاه­ترین زمان را انجام می­دهد و کاربر قادر خواهد بود که اثرات طولانی مدت را مطالعه کند.

  در ویرایش دهم (2000)AVSWAT استفاده از نرم­افزار ArcView، یک محیط گرافیکی برای مدل SWAT بشمار می­رود. SWAT مدلی برای شبیه­سازی پارامترهای حوضه رودخانه و پیش­بینی طرح­های مدیریتی، رسوب، پارامترهای شیمیایی کشاورزی در مقیاس­های بزرگ و برای حوضه­هایی با تنوع گوناگون در نوع خاک، نوع پوشش گیاهی و کاربری­های متفاوت اراضی و همچنین برای شرایط مختلف مدیریتی در طول دوره­های طولانی­مدت می­باشد. این مدل یک مدل فیزیکی است که با گرفتن ورودی­های مختلف کاربر را قادر می­سازد تا اثرات موردنظر را در طـولانی­مدت مطالعه و مقایسـه نماید. این مـدل همچـنین می­تواند در زمینه­های گوناگون و در حوضه­های مختلف برای مدل­سازی پارامترهای کیفیتی آب مورد مطالعه قرار گیرد .

  در ویرایش SWAT2009 فرمول­های انتقال باکتری توسعه بیشتری یافته و سناریوهای مختلف پیش­بینی شرایط آب و هوایی اضافه گردیده است. همچنین یک مولد برای تولید داده­های باران در زمان کمتر از روزانه اضافه شده است. همچنین پارامترهای حفاظتی که در محاسبه CN روزانه استفاده می­گردد که به محتوای آب خاک یا تبخیر و تعرق گیاه بستگی دارد و در این ویرایش محاسبه رسوبات خشک و تر نیترات و آمونیوم توسعه یافته است.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 3 دي 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160899
 • بازدید امروز :41627
 • بازدید داخلی :2681
 • کاربران حاضر :48
 • رباتهای جستجوگر:349
 • همه حاضرین :397

تگ های برتر